Výživový doplnok na kosti s vápnikom by mal rozhodne obsahovať aj vitamín D.
V tomto článku sa dozviete jeden dobrý trik, ktorý vám pomôže vybrať skutočne účinný výživový doplnok na kosti. Schválne, či uhádnete, prečo je dôležité kombinovať vápnik s vitamínom D.

Aké zloženie môžu mať výživové doplnky na kosti?
Skutočne rozmanité. Látok, ktoré sú prospešné pre celý pohybový aparát, je veľmi mnoho. Nemá ale zmysel chcieť ich všetky a už vôbec nie v jedinej tabletke. Rovnako, ako sa niektoré živiny výborne dopĺňajú (nižšie si vysvetlíme, prečo je také dobré kombinovať vápnik a vitamín D), iné si až tak nerozumejú. Existujú aj produkty s obsiahlym zložením. Keď sa ale pozriete bližšie, zistíte, že z každej látky je tam nepatrné množstvo. Je to rovnaké, ako by ste očakávali, že sa najete z jedného kolieska rožka.
Oveľa efektívnejšie je teda vybrať si výživový doplnok na kosti a pohybový aparát, ktorý obsahuje pár účinných látok, zato v množstve, ktoré pokryje ich odporúčanú dennú dávku.
Čo všetko tam teda môže byť, a je to úplne v poriadku?
- Vitamín C, pretože podporuje tvorbu kolagénu, ktorý je súčasťou celého pohybového aparátu.
- Samotný kolagén, či už natívny alebo hydrolyzovaný.
- Vitamín D – o ňom si toho povieme viac v ďalšom odseku.
- Vitamín K – ten spolupracuje na ukladaní vápnika do kostnej hmoty.
- Vápnik – najviac kalcia v tele je uloženého práve v kostiach a zuboch.
- Horčík sa tiež ukladá do kostí a je pre ich zdravie dôležitý.
A pokračovať by sme mohli napríklad s bylinnými výťažkami a ďalšími minerálmi.
Vápnik a kosti
Ak by sme mali vyzdvihnúť jediný minerál, ktorý by sme našim kostiam skutočne mali poctivo dopriať, bol by to vápnik. Určite viete o tom, že v pokročilom veku kosti strácajú svoju kvalitu práve kvôli nedostatku vápnika. Ešte väčšiu nevýhodu majú v tomto smere ženy, pretože hormonálna búrka počas menopauzy má neblahý vplyv na vstrebávanie vápnika. Aj preto trpia na problémy pohybového aparátu častejšie, než muži.
Vápnik v kostiach (ale aj zuboch!) udržuje pevnosť a odolnosť. Bohužiaľ naše telo funguje tak, že ak mu chýba vápnik na niektorý iný proces, čerpá ho práve z úložiska v kostiach. Podieľa sa však aj na samotnom vývine a raste kostí už počas prenatálneho obdobia.
Na to, aby sa mohol vápnik z potravy uložiť cez krvné riečisko do kostí, je potrebná spolupráca vitamínu D a vitamínu K. A to je ten dôvod, prečo by ste mali skutočne vždy kombinovať vápnik s vitamínom D. Ostatne, déčko je výborné aj na podporu imunity, čo sa hodí úplne kedykoľvek nám všetkým!
Samotný vitamín D získavame vďaka slnečnému svitu. To je zároveň aj kameňom úrazu, pretože našu pokožku vystavujeme slnku nedostatočne (ale to je v poriadku, pretože riziko ochorenia kože spôsobené slnkom nestojí za to podstupovať, keď sú k dispozícii iné zdroje vitamínu D). Najviac déčka nájdeme v rybom tuku, o niečo menej v mliečnych produktoch alebo vajíčkach. Odporúča sa ale pravidelne ho doplňovať, pretože až 9 z 10 našich občanov trpí jeho nedostatkom, čo je škoda.
Zdroje:
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Calcium-HealthProfessional/
https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminK-Consumer/
https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/

* platíte iba poštovné a balné